Dlaczego warto myć panele słoneczne?

Mycie solarów jest niezbędne jesli chcemy czerpać 100 procentowe korzyści z instalacji. Kurz i zanieczyszczenia atmosferyczne zalegające na powierzchni panela stanowią barierę, która utrudnia przenikanie promieni słonecznych oraz ich dalsze przekazywanie i przetwarzanie na prąd, natomiast ptasie odchody, które w połączeniu z mocnym słońcem i brakiem deszczu mogą wyrządzić większe szkody.

Czy opłaca się własnoręczne czyścić panele?

Obecnie na rynku można spotkać coraz więcej firm oferujących mycie fotowoltaiki. Profesjonalne czyszczenie jest o wiele dokładniejsze, a klient nie musi inwestować w akcesoria zabezpieczające, sprzęt czyszczący i specjalistyczne środki chemiczne. Myjąc instalacje własnoręcznie bez odpowiedniej wiedzy, sprzętu oraz dopasowanych środków można jeszcze bardziej zaszkodzić.

Jak wygląda profesjonalne mycie ?

Do oczyszczania najczęściej wybierane są dwa typy filtrów: bazujące na systemie jonowo–kationowym oraz tak jak w przypadku naszej firmy działające na zasadzie tzw. odwróconej osmozy (system odwróconej osmozy wykorzystuje specjalną półprzepuszczalną membranę, która przepuszcza jedynie czyste cząsteczki wody i tym samym zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia, które mają zbyt wielki rozmiar, aby przedostać się przez mikropory membrany osmotycznej. Otwory w membranie są tak niewielkie, że zmieści się w nich wyłącznie krystalicznie czysta woda pozbawiona wszystkich minerałów i niepozostawiająca żadnych smug na powierzchni po umyciu). Po zastosowaniu tych metod uzyskuje się rezultaty w przedziale od 95% do 99% czystości.

Podsumowanie

Chcąc czerpać maksymalne korzyści z instalacji zaleca się mycie przez profesjonalną firmę przynajmniej raz w roku, najlepiej wiosną. Nie umiejętne własnoręczne próby czyszczenia mogą skończyć się np. zarysowaniami powłoki i uszkodzeniem panela.