Od czego zacząć?
Nigdy nie zaczynamy mycia okien od umycia szyb. Trzeba pamiętać aby najpierw dokładnie oczyścić ramy, parapety a także części okna, które po zamknięciu nie są widoczne. Do mycia tych elementów unikamy mocnych środków chemicznych oraz twardych gąbek, szczotek i druciaków. Najlepiej wykorzystać ciepłą wodę z płynem do naczyń lub z mydłem oraz ściereczke z mikrofibry bądź pieluszkę tetrową.
Używaj płynu do naczyń
Płyn do naczyń jest niezbędny w każdym domu czy biurze, ma właściwości odtłuszczające i nabłyszczające dlatego doskonale usuwa zanieczyszczenia i pozostawia lśniące szyby. Wymieszaj z ciepłą wodą w proporcji 100 ml płynu na 1 litr wody.
Używaj ściągaczki
Najszybciej i najdokładniej umyjemy okna przy pomocy gumowej ściągaczki do szyb. Trzeba pamiętać aby guma w ściągaczce była w jak najlepszym stanie. Po wymieszaniu ciepłej wody z płynem do naczyń nanosimy dokładnie na całą powierzchnię szyby nasz roztwór za pomocą ściereczki, kilka razy przecierając. Następnie ściągaczką ściągamy wodę z góry do dołu bez
odrywania jej od szyby. Pamiętajmy o tym aby za każdym razem przetrzeć ściągaczkę suchą szmatką lub papierem. Po ściągnięciu wody z powierzchni szyby poprawiamy suchą szmatką przy uszczelkach aby nie zostały zacieki lub smugi.
Mycie okien – czego nie robić?
- Nie myj okien na słońcu. Ciepłe promienie będą szybko osuszać mytą powierzchnię szkła, utrwalając na niej smugi. Takie sprzątanie nie zapewni spodziewanej czystości w domu i najpewniej trzeba będzie je powtórzyć.
- Nie przecieraj brudnych okien na sucho. Pod żadnym pozorem nie wolno tego robić. Niewielkie, czasem niewidoczne drobinki, które osiadły na oknie, podczas takiego przecierania mogą trwale porysować szkło.
- Nie myj samodzielnie okien na dużej wysokości. W przypadku okien na znacznej wysokości lepiej zatrudnić firmę sprzątającą dysponującą odpowiednim sprzętem, dzięki któremu pracownik dotrze do każdego okna bezpiecznie