Od czego zacząć?

Nigdy nie zaczynamy mycia okien od umycia szyb. Trzeba pamiętać aby najpierw dokładnie oczyścić ramy, parapety a także części okna, które po zamknięciu nie są widoczne. Do mycia tych elementów unikamy mocnych środków chemicznych oraz twardych gąbek, szczotek i druciaków. Najlepiej wykorzystać ciepłą wodę z płynem do naczyń lub z mydłem oraz ściereczke z mikrofibry bądź pieluszkę tetrową.

Używaj płynu do naczyń

Płyn do naczyń jest niezbędny w każdym domu czy biurze, ma właściwości odtłuszczające i nabłyszczające dlatego doskonale usuwa zanieczyszczenia i pozostawia lśniące szyby. Wymieszaj z ciepłą wodą w proporcji 100 ml płynu na 1 litr wody.

Używaj ściągaczki

Najszybciej i najdokładniej umyjemy okna przy pomocy gumowej ściągaczki do szyb. Trzeba pamiętać aby guma w ściągaczce była w jak najlepszym stanie. Po wymieszaniu ciepłej wody z płynem do naczyń nanosimy dokładnie na całą powierzchnię szyby nasz roztwór za pomocą ściereczki, kilka razy przecierając. Następnie ściągaczką ściągamy wodę z góry do dołu bez
odrywania jej od szyby. Pamiętajmy o tym aby za każdym razem przetrzeć ściągaczkę suchą szmatką lub papierem. Po ściągnięciu wody z powierzchni szyby poprawiamy suchą szmatką przy uszczelkach aby nie zostały zacieki lub smugi.

Mycie okien – czego nie robić?

  1. Nie myj okien na słońcu. Ciepłe promienie będą szybko osuszać mytą powierzchnię szkła, utrwalając na niej smugi. Takie sprzątanie nie zapewni spodziewanej czystości w domu i najpewniej trzeba będzie je powtórzyć.
  2. Nie przecieraj brudnych okien na sucho. Pod żadnym pozorem nie wolno tego robić. Niewielkie, czasem niewidoczne drobinki, które osiadły na oknie, podczas takiego przecierania mogą trwale porysować szkło.
  3. Nie myj samodzielnie okien na dużej wysokości. W przypadku okien na znacznej wysokości lepiej zatrudnić firmę sprzątającą dysponującą odpowiednim sprzętem, dzięki któremu pracownik dotrze do każdego okna bezpiecznie